Dijital Pazarlama - Digital Marketing

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri
Günlük yaşantımızda dijital pazarlama tabirini sıklıkla duyuyoruz. Gelişen teknolojiyle beraber insanlar hayatlarının büyük bir kısmını web başında geçirmektedir. İster telefonundan, ister tabletinden isterse de kişisel bilgisayarlarından yoğun bir halde dijital dünyada gezinmekte ve işlerini halletmektedir.

Dijital Pazarlama neredeyse tüm şirketlerin pazarlama yöntemleri arasına girmiş ve yoğun bir halde emek harcanmaya başlanmıştır.

Dijital pazarlama tabiri ; Gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür vb klasikleşmiş pazarlama şekilleri haricinde, internet, bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları gibi, insanların yaşamının hemen hemen her anında yanında ve erişimi kolay olan platformalara odaklanan pazarlama biçimine denmektedir.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Tüm kuruluşlar, marka bilinirliği ve bilinirliğin getirmiş olduğu müşteri potansiyeliyle beraber satışlarının artmasını hedeflenmektedir. Hangi firma bir duraktaki afişi ve o posterin ne kadar alan kişi getirdiğini bilebilir ki ? Elimizin altında müthiş bir pazar olanakı bulunmakta. İstenilen hedef kitleye, istenildiği zamanda ulaşabilen ve ölçüm yapılıp analiz edilebilen bir yöntemi kullanmak istemez misiniz ? Daha çok alan kişi, daha çok markalaşma, birebir alan kişi diyaloğu, anlık strateji değişiklik yapma ve istenilen talepleri yerine getirme, sosyalleşme, kitle belirleme ve daha birçokları. İşte dijital dünyanın pazarında bunların hepsi mümkün. Şirketler için olmazsa olmazlar arasında çoktan yerini alan dijital pazarlama, oldukça pazarlama yöntemleri ile hazırlanmakta ve sunulmaktadır.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Günümüzde dijital pazarın en etkili silahı toplumsal medya pazarlaması ve eposta gönderme olarak belirlenmiştir. Şirketler kullanıcılarla birebir irtibata geçmek ve hizmetlerini sunmak istiyorlar ise bu silahları kullanmalıdır. Fakat elimizde olan ve her insana açık alanlardaki ihtiyaca uygun hedef kesime ulaşan en etkili pazarlama şekilleri olarakta
SEO, SEM ads reklamları doğal olarak ki es geçilebilecek yöntemler değildir.

Sosyal Medya Pazarlaması

yaşamımızın büyük bir kısmını internetin hangi ortamlarında geçiriyoruz ? Özellikle ülkemizde sosyal medya kanallarını kullanan kullanıcı sayısı oldukça çok. Bu sayı çoğu kurumun ilgilisini çekmekte ve toplumsal medya pazarlama çalışmaları için fırsat doğurmakta. Face book, Twitter, Google+, Youtube, Linkedin, Pinterest, Instgram ülkemizde sık sık kullanılan sosyal kanallardır ve bu kanallar üzerinden pazarlama yani reklam yapmak mükemmel bir kazanç elde etmek mümkündür. Şirketler sosyal Medya Pazarlaması kullanırken 5 adımda hareket ederler.

Kurumlar bu pazarı kullanırken öncelikle stratejik analizlerini ve hedef kitleyi belirlemekle adım atar.
Müesseselara ilişkin hesaplar açılır. İsim hakları belirlenir ve kampanya sürecinde kullanılacak veriler seçilir.
Gün içerisinde paylaşılacak içeriklerin yönetilmesi, müşteri ilgisini çekecek videolar ve kampanyalar hazırlanması.
Beğeni, takipçi sayısı ve yorumların gözlemlenmesi, müşterilerle birebir bağlantı halinde olumlu yanıtlar verilmesi.
Raporlama, çözümleme alma ve talep, şikayet, önerilerin belirli sürelerle masaya yatırılıp değerlendirmeler yapılması.
Genel başlıklarla toplumsal medya pazarlama bu şekilde yapılmaktadır.

Eposta Gönderme

kullanıcılarınızdan almış olduğunız izinle birlikte, e-posta adreslerini, belirlemiş olduğunuz hedefler doğrultusunda, mail kültürüne uyan ve belirle kalıplarca yapılan gönderim işlemine eposta gönderme işlemi denmektedir. Eposta gönderme işlemini bayağı bir işlem olarak görmek çok yanlış bir davranıştır. Tüm çevrelerce kabul görmüş, hitap, konu bölümü, mail gönderim yapan kişinin adı ve gönderilecek bireyin bilgileri olmak zorundadır. Saygı çerçevesini asla bırakmamak gerekmektedir. Lüzumsuz ve boş mailler göndermek sizlere kayıplar yaşatacaktır. Müşterilerin ilgisini çekmek adına ise; kampanyalar ilgi çekici kuponlar ve mail üzerinden meydana getirilen satışlarda sağlanacak indirimler hediye etmeniz sizin ve şirketiniz için çok büyük bir geri getiri elde edecektir. E-bülten Gönderimi artık ustalaşmış seviyelerde yapıldığı için raporlanması ve analizi çıkarılması şirketler içinde büyük bir avantaj sağlamakta hedef kitle ve anlık strateji değişikliğine yardımcı olmaktadır.

SEO ( Search Engine Optimization )

Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO açılımı Search Engine Optimization. SEO, uygulaması parasız fakat karışık bir tekniktir. Bayağı ifadeı ile Google, Yandex, Bing vs arama motorları web sayfalarının içeriklerini robot yazılımlar ile sık sık denetim eder ve belirledikleri algoritmalarla o siteye puan vererek hafızalarına kaydederler. Böylelikle arama motoru kullanıcıları bir bilgiye ulaşmak için arama meydana getirdiğinda, bu robot yazılımların verdiği puana gore en doğru ve en yakın informasyon içeren web sayfasını organik arama sıralamasında ilk sıralarda yer verirler.

Peki SEO bunun neresinde ? Arama motoru robotlarının sitenizi inceleme algoritmasına uygun hazırlanmasına kısaca optimizasyonuna SEO (Search Engine Optimization) denir. Web sayfalarınızı SEO tekniğine gore hazırlamanız arama motorlarından sitinize en iyi puanı almanızı sağlar. Bu sayede arama sıralamasında ilk sıralarada yer alırsınız. Bu işlem süreci daha yavaş ama daha uzun süreli verim almanızı sağlar.

Arama motoru - Search Engine
Arama motoru sonuçları – Search engine

Arama motoru – Search Engine
Arama motoru neticeları – Search engine
-SEM ( Search Engine marketing )

SEM açılımı Search Engine pazarlama Türkçesi Arama Motoru Pazarlaması, SEM hedefinize ulaşmak için hızlı ve kesin sonuç almaya yönelik arama motorlarının sunmuş olduğu ücretli bir hizmettir. Arama motoru kullanıcıları bir bilgiye ulaşmak için arama icra ettiğinda çıkan sonuç sıralamasında arama motoru SEM hizmetine reklam, sponsorlu vs adı ile ilk sıralarda yer verir. Böylece SEM kullanıcıları hedef kitlesine direkt ve süratlica ulaşmış olur. Bu hizmetin ücreti ise tamamen kullanıcıların vermiş olduğu arttırma usülü ile belirlenir, Örnek; A kullanıcısı arama sıralamasında 1, B kullanıcısı 2, C kullacısı 1,5 veriyorsa, arama motoru ilk sıralamayı B kullacısına verir ikinci sırayı C kullacısına üçüncü sırayı A kullacısına verir. Kısacası en yüksek ücreti veren ilk sırayı alır.

Dijital pazarlama teknikleri kısaca yukarıdakilerden bahsedebiliriz. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

Mehmet KILIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchRussianSpanishTurkish