Dijital Pazarlamaya Başlamak

Dijital Pazarlamaya Başlamak?

Dijital pazarlamaya başlamak!
Bu stratejilerin en önemlisi, dijitale harcanacak zaman ve bütçeyi doğru yerlerde kullanmak. Eğer işletmenizi dijital dünyayla tanıştırmak istiyorsanız, bu adımları takip ederek daha sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Blog oluşturun

Artık blog sahibi olmak çok değişik bir şey değil. Pek çok markanın ve internet kullanıcılarının blogları mevcut. İşe blogla başlayın. Pek çok yeni girişim, heyecan ile bloglar yazmaya başlar. Ancak ilk başta pek de istedikleri okunmalara erişemeyince blog yazmayı bırakırlar. Hatta büyük markalarda bile güncel olmayan bloglara denk gelmek mümkün. Bunu engellemek için yazmış olmak için yazmayın.

Blogunuzda sağladığınız ürün ya da servisle ilgili müşterilerinizin sorabileceği soruları yayınlayın. Müşterilerinizden en çok hangi şikayetleri alıyorsunuz? Hangi övgüleri? Müşterilerinizin size gönderdiği öneriler de ilgi çekici olacaktır. Önemli olan müşterilerinize kıymetli bir içerik sunmak. Değerli bir içerik ürettiğinizde –ve biraz sabrettiğinizde– doğru sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

Blogunuzda şirketinizle ilgili duyurulara da yer verebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili uzman yazıları, sağladığınız ürün ya da hizmetin çözdüğü sorunları anlatabilirsiniz. Böylece kullanıcılarınız ve sosyal mecralar için nitelikli içerikleriniz olacak. Sabırla düzenli şekilde blog yazmaya devam edin. Günün sonunda bu bir şirket kültürü haline gelecek ve müşterileriniz blogunuzdan gerçek anlamda yararlanmaya başlayacak.

Sosyal medyayı Kullanın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, önemli olan değer yaratmak. Eğer müşterileriniz Pinterest’te yer almıyorsa, oraya efor harcamanız lüzumsuz olacaktır. Önceliklerinizi belirleyin. Bazen niş platformlar, işinize en ideal yerler olabilir. ‘En büyük mecralarda muhakkak yer almalıyım!‘ çok da doğru bir fikir olmayabilir. Hedef kitleniz nerde? Hedef kitleniz hangi mecraları aktif olarak kullanıyor? Kullandığı mecralardan en aktif olduğu hangisi? Bu soruların yanıtlarına göre aktif olacağınız sosyal mecraları belirleyip, nitelikli içerikler üretmeye başlayın. Gayet basit: Doğru yerde, doğru kişilere, doğru şeyler paylaşın.

Google’a göre optimize edin ama her şeyi hedef kitleniz için yapın

İnternette iş yapmak isteyen bir firmanın başına gelebilecek en kötü şey Google dizininden kaldırılmaktır. Maalesef bu işe girişen bir çok işletme, bilgisizlikten veya sahtekar kişiler tarafından kandırılarak spam linkler satın alıyor. Pek çok işletmede -büyüklerinde bile- ‘Google’da en üst sırada olmak istiyoruz.’ sözü muhakkak konuşulur. Bu, zannedildiği kadar basit ve dünya devi Google’ı kandırabileceğiniz bir iş değil. Eğer bu konu da bir şeyler yapmak istiyorsanız SEO ile alakalı daha önce yayınladığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Google tarafını ve dijital pazarlamayı iyileştirecek daha bir çok yol var. Bu nedenle bu tip spam işlerine girmek, çok temelsiz bir risk olacaktır. Blogunuzu açın, doğru sosyal platformlarda nitelikli içerikler paylaşmaya başlayın ve dijitale merhaba diyin. İşler yolunda giderse ya bir uzmanı işe alarak veya profesyonel bir ajansla sözleşme imzalayarak işletmenizi daha yukarıya taşıyabilirsiniz.

Dijital Pazarlamaya Başlamak
Mehmet KILIC

Bu yazımızda dijital pazarlamaya başlamak için en önemli bilgilerden bahsettik. Daha fazlası için Dijital Pazarlama uzmanıyla iletişeme geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchRussianSpanishTurkish