Email marketing

Email Marketing (EM) – E Posta Pazarlama

Email marketing (EM) – E Posta pazarlaması Marka veya şahısların müşteri yada kullanıcılardan izinli olarak aldıkları mail adreslerine, kullanıcının dikkati çekebilecek şekilde kurguladıkları kampanyaları e-mail yöntemiyle ulaştırmasına e-mail marketing; Türkçe tabiri ile elektronik posta pazarlaması denir. E-mail pazarlamanın temel olarak marka internet sayfasındaki etkileşimi artırıp satışa çevirmeyi amaçlar.

E-mail marketing yani Eposta pazarlamasının Önemi

E-mail marketing Return on Investment (ROI) hedef kitleyle etkileşimi ve yatırımı geri dönüşü en yüksek olan dijital pazarlama metotlarından bir tanesidir. Hemen bu konu ile ilgili bir kaç rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yapılan araştırmalara nazaran günümüz dünyasında 4,02 milyar web kullanıcısı bulunuyorken, bir e-posta adresine sahip fert sayısı 3,7 milyar kişiyi aşmış durumda bunun yanında etken tüketici durumundaki yetişkinlerin %90 üzeri e-posta adresine sahip olmakla birlikte %60 üzeri her gün düzenli olarak e-posta hesaplarını minimum 1 defa denetim ediyor. Görmüş olduğunüz şeklinde e-posta kullanımının gelmiş olduğu nokta, pazarlama faaliyetlerini dijital kanallar üzerinden meydana getiren yahut meydana getirecek olanlar için dikkate alınması icap ettiğini bize gösteriyor. Aslına bakarsak bunda insanoğluın mobile kullanım oranlarının artması da büyük müessir.

Müşterilerin web sitelerine üye olurken mail bilgilendirmelerini kabul etmelerinin arkasından başlayan pazarlama macerası indirim, bilgilendirme, tanıtım veya çeşitli sebeplerle gönderilen maillerin birçoğu mail kutusunda spam yani istenmeyen posta bölümüne düşmesi ile bitebilir. Şu sebeple e-mail pazarlama yaparken dikkat edilmesi gereken oldukça etken vardır.

Peki E-mail Pazarlama için en önemli unsurlar nedir?

Hedefleme (Doğru kişiye ulaşabilmek)
Zamanlama (Özel gün ve kampanya devri)
Kişiselleştirme (Alıcıya isimle hitap etmek ve özel hissettirmek)
Dikkat Çekici İçerik (Güçlü bir ileti sayesinde hedef kitlede ilgiyi çekmek)
Raporlama (Dönüşümü kovuşturmak ve daha iyi kampanya kurmakDüzenli Aktivite (Bu satış aracını düzensiz yaptığınızda, tek başına (stand alone) kalacaktır. Her ayın belirli günününde tertipli mailing yapmanız önemlidir.
Google ADS’in Gmail kampanyaları, Bing ve Yandex’in mail kampanya örnekleri ile de yapılabilir. Bu sayede farklı hedef kitlelere de mail üzerinden doğrudan ulaşabilirsiniz.

E-Posta Reklamcılığı

sahip olduğumuz E-Mail Pazarlama yalnızca web sitelerinin e-mail bültenlerine kaydolan kişilere değil, e-posta dataları üzerinden veya çeşitli reklam platformlarını kullanarak e-posta kutularının içerisinde firmamız ile ilgili reklam gösterebilmekteyiz.

Email pazarlama
Email pazarlama – Eposta Pazarlama
Özellikle en çok tercih edilen arama motoru olan google’ın elektronik posta hizmeti Gmail kullanıcılarına yine google’ın web reklamcılığı hizmeti olan Google Ads aracılığı ile e-posta reklamları gösterilebilmektedir.

Elinizde hiçbir e-posta havuzu olmasa dahi ilgi alanı ve demografik hedeflemeler yaparak. Gmail Hesabı kullanıcılarının posta kutularında e-posta reklamları görseldeki gibi yayınlamanız mümkün olabilmektedir.

Email Marketing
Email Marketing – Eposta Pazarlama

Bu yazıda bahsettiğim Email pazarlama kısaca Eposta Pazarlama teknikleri hakkında informasyon almak isterseniz lütfen hiç çekinmeden mesajşime geçebilirsiniz.

Mehmet KILIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchRussianSpanishTurkish