Dijital Pazarlama - Digital Marketing

Dijital Pazarlama : Teknikleri

Günlük yaşantımızda dijital pazarlama tabirini sıklıkla duyuyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar hayatlarının büyük bir kısmını internet başında geçirmektedir. İster telefonundan, ister tabletinden isterse de kişisel bilgisayarlarından yoğun bir şekilde dijital dünyada gezinmekte ve işlerini halletmektedir.

Dijital Pazarlama neredeyse tüm şirketlerin pazarlama yöntemleri arasına girmiş ve yoğun bir şekilde emek harcanmaya başlanmıştır.

Dijital pazarlama tabiri ; Gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür vb klişeleşmiş pazarlama yöntemleri dışında, internet, bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları gibi, insanların hayatının neredeyse her anında yanında ve erişimi kolay olan platformalara odaklanan pazarlama biçimine denmektedir.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Tüm kuruluşlar, marka bilinirliği ve bilinirliğin getirdiği müşteri potansiyeliyle birlikte satışlarının artmasını hedeflenmektedir. Hangi firma bir duraktaki afişi ve o afişin ne kadar müşteri getirdiğini bilebilir ki ? Elimizin altında müthiş bir pazar imkanı bulunmakta. İstenilen hedef kitleye, istenildiği zamanda ulaşabilen ve ölçüm yapılıp analiz edilebilen bir yöntemi kullanmak istemez misiniz ? Daha fazla müşteri, daha fazla markalaşma, birebir müşteri diyaloğu, anlık strateji değiştirme ve istenilen talepleri yerine getirme, sosyalleşme, kitle belirleme ve daha birçokları. İşte dijital dünyanın pazarında bunların hepsi mümkün. Şirketler için olmazsa olmazlar arasında çoktan yerini alan dijital pazarlama, birçok pazarlama yöntemleri ile hazırlanmakta ve sunulmaktadır.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Günümüzde dijital pazarın en etkili silahı sosyal medya pazarlaması ve eposta gönderme olarak belirlenmiştir. Şirketler kullanıcılarla birebir irtibata geçmek ve hizmetlerini sunmak istiyorlar ise bu silahları kullanmalıdır. Fakat elimizde olan ve herkese açık alanlardaki ihtiyaca uygun hedef kitleye ulaşan en etkili pazarlama yöntemleri olarakta
SEO, SEM adwords reklamları tabi ki es geçilebilecek yöntemler değildir.

– Sosyal Medya Pazarlaması

Hayatımızın büyük bir kısmını internetin hangi ortamlarında geçiriyoruz ? Özellikle ülkemizde sosyal medya kanallarını kullanan kullanıcı sayısı oldukça fazla. Bu sayı çoğu kuruluşun ilgilisini çekmekte ve sosyal medya pazarlama çalışmaları için fırsat doğurmakta. Facebook, Twitter, Google+, Youtube, Linkedin, Pinterest, Instgram ülkemizde yoğun olarak kullanılan sosyal kanallardır ve bu kanallar üzerinden pazarlama yapmak mükemmel bir getiri sağlamaktadır. Şirketler Sosyal Medya Pazarlaması kullanırken 5 adımda hareket ederler.

  • Kuruluşlar bu pazarı kullanırken öncelikle stratejik analizlerini ve hedef kitleyi belirlemekle başlar.
  • Kuruluşlara ait hesaplar açılır. İsim hakları belirlenir ve kampanya sürecinde kullanılacak veriler seçilir.
  • Gün içerisinde paylaşılacak içeriklerin yönetilmesi, müşteri ilgisini çekecek videolar ve kampanyalar hazırlanması.
  • Beğeni, takipçi sayısı ve yorumların gözlemlenmesi, müşterilerle birebir irtibat halinde olumlu yanıtlar verilmesi.
  • Raporlama, analiz alma ve talep, şikayet, önerilerin belirli sürelerle masaya yatırılıp değerlendirmeler yapılması.

Genel başlıklarla sosyal medya pazarlama bu şekilde yapılmaktadır.

– Eposta Gönderme

Kullanıcılarınızdan aldığınız izinle birlikte, e-posta adreslerini, belirlemiş olduğunuz hedefler doğrultusunda, mail kültürüne uyan ve belirle kalıplarca yapılan gönderim işlemine eposta gönderme işlemi denmektedir. eposta gönderme işlemini basit bir işlem olarak görmek çok yanlış bir davranıştır. Tüm çevrelerce kabul görmüş, hitap, konu bölümü, mail gönderim yapan kişinin adı ve gönderilecek kişinin bilgileri olmak zorundadır. Saygı çerçevesini asla bırakmamak gerekmektedir. Lüzumsuz ve boş mailler göndermek sizlere kayıplar yaşatacaktır. Müşterilerin ilgisini çekmek adına ise; kampanyalar ilgi çekici kuponlar ve mail üzerinden yapılan satışlarda sağlanacak indirimler hediye etmeniz sizin ve şirketiniz için çok büyük bir geri getiri sağlayacaktır. E-bülten Gönderimi artık profesyonel seviyelerde yapıldığı için raporlanması ve analizi çıkarılması şirketler içinde büyük bir avantaj sağlamakta hedef kitle ve anlık strateji değişikliğine yardımcı olmaktadır.

-SEO ( Search Engine Optimization )

SEO açılımı Search Engine Optimization Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu. SEO, uygulaması bedava ama karışık bir tekniktir. Basit anlatımı ile Google, Yandex, Bing vs arama motorları web sayfalarının içeriklerini robot yazılımlar ile sık sık kontrol eder ve belirledikleri algoritmalarla o siteye puan vererek hafızalarına kaydederler. Böylelikle arama motoru kullanıcıları bir bilgiye ulaşmak için arama yaptığında, bu robot yazılımların verdiği puana göre en doğru ve en yakın bilgi içeren web sayfasını organik arama sıralamasında ilk sıralarda yer verirler.

Peki SEO bunun neresinde ? Arama motoru robotlarının sitenizi inceleme algoritmasına uygun hazırlanmasına yani optimizasyonuna SEO (Search Engine Optimization) denir. Web sayfalarınızı SEO tekniğine göre hazırlamanız arama motorlarından sitinize en iyi puanı almanızı sağlar. Bu sayede arama sıralamasında ilk sıralarada yer alırsınız. Bu işlem süreci daha yavaş ama daha uzun süreli verim almanızı sağlar.

Arama motoru - Search Engine
Arama motoru sonuçları – Search engine

-SEM ( Search Engine Marketing )

SEM açılımı Search Engine Marketing Türkçesi Arama Motoru Pazarlaması, SEM hedefinize ulaşmak için hızlı ve kesin sonuç almaya yönelik arama motorlarının sunduğu ücretli bir hizmettir. Arama motoru kullanıcıları bir bilgiye ulaşmak için arama yaptığında çıkan sonuç sıralamasında arama motoru SEM hizmetine reklam, sponsorlu vs adı ile ilk sıralarda yer verir. Böylece SEM kullanıcıları hedef kitlesine doğrudan ve hızlıca ulaşmış olur. Bu hizmetin ücreti ise tamamen kullanıcıların vermiş olduğu arttırma usülü ile belirlenir, Örnek; A kullanıcısı arama sıralamasında 1, B kullanıcısı 2, C kullacısı 1,5 veriyorsa, arama motoru ilk sıralamayı B kullacısına verir ikinci sırayı C kullacısına üçüncü sırayı A kullacısına verir. Kısacası en yüksek ücreti veren ilk sırayı alır.

Mehmet KILIC