Search Engine

Search Engine Marketing SEM

Search Engine Marketing(SEM) reklamlarıyla işletmeniz ve işleriniz ile alakalı tüm kelimeleri Arama motorlarına uyumlu hale getirip hep ilk sıralarda çıkın. Potansiyel sizi arayan müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmayın. Arama Motoru Pazarlama reklamlarının muhteşem geri dönüşünü göz ardı etmeyin.

Search Engine
Arama motoru sonuçları – Search engine

Dijital Pazarlamanın en etkili yöntemi olan Search Engine Marketing (SEM) başka adıyla Ads yani reklam kelimesinin ingilizce adı Advertising kısaltılmasıdır, Türkçe adıyla Arama Motoru Pazarlaması reklamları potansiyel müşterilerinize erişmenin en basit ve en hızlı yoludur. Çünkü Google, Yandex, Bing ve benzeri arama motorlarında arama meydana getiren her kullanıcı, gereksinim duyan bilgiyi aratır. Bu sayede işletmelere göz ardı edilmez bir pazarlama, reklam olanağı sunar. Bu hizmetin ücreti ise tamamen kullanıcıların vermiş olduğu teklif arttırma usülü ile belirlenir, Örnek; A kullanıcısı arama sıralamasında 10, B kullanıcısı 20, C kullacısı 15 veriyorsa, arama motoru ilk sıralamayı B kullacısına verir ikinci sırayı C kullacısına üçüncü sırayı A kullacısına verir. Kısacası en yüksek ücreti veren ilk sırayı alır.

Aşağıdaki görselde göründüğü gibi ¨Çiçek¨ kelimesi aratıldığında ilk 2 sırayı reklam verenler almaktadır. Reklam yazan ve bunların içinde de teklif arttırmasını en yüksek veren 1. sırada yer almıştır. Ayrıca yan tarafta da search engine marketing’in bir başka reklam türü olan görsel reklamı sponsor olarak çıkmaktadır.

Arama Motoru Pazarlaması
search engine marketing sem, arama motoru pazarlaması
Bunu ufak bir örnekle açıklayacak olursak ;

A – Şehrinizin iç bölgesinde işlek olmayan bir cadde’de sahaf işi ile uğraşıyor olun. Elinizde bir sürü kitaplar mevcuttur. Ancak müşterileriniz sizi bilmedikleri için işleriniz iyi gitmemektedir. Bu sırada Search Engine Marketing (SEM) ile tanışmış ve işletmenize kullanmaya başlayarak reklamlarınız belirttiğiniz bölgede yayınlanmaya başlasın.

B – Akdeniz üniversitesinde okuyan Nazlı bölüm bitirme tezini hazırlayabilmek için kaynak kitaplara ihtiyacı vardır. Ancak bir sürü araştırma sonucunda en doğru kitabı bulamamaktadır. Tam her şey bitti söylediği anda Arama Motorun’da istediği kitabı aratmaya başlar ve SEM’le hazırlanmış Ads reklamlarınıza ulaşır. Derhal büyük bir heyecanla sizi arar ve sizde bulunan kitapları satın alır.

Herşey bu kadar kolay.

SEM dijital pazarlama yöntemlerinden sadece birisi diğer yöntemlere Dijital Pazarlama: Teknikleri yazısından göz atabilirsiniz.

Mehmet KILIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchRussianSpanishTurkish