Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Marketing (SMM)

Sosyal Medya marketing (SMM) diğer ismiyle toplumsal Medya Pazarlaması olarak geçmektedir. Başta fece book, Instagram, Youtube olmak üzere sosyal Medyaki bütün platformlardaki yapılan reklamlara verilen tanımlamadır.

Sosyal Medya marketing şu demek oluyor ki pazarlama reklamlarının gücünü gösteren bilgiler;

Facebook: facebook’un dünyada 2 milyar 500 milyon üzerinde kullanıcısı var. Türkiye’de ise 37 milyon face book kullanıcısı bulunuyor. 7’den 70’e kullanıcısı olan bu platformda facebook’un en önemli özelliği olan; yaş, konum, cinsiyet, ilgi alanı, aygıt kullanımı benzer biçimde hedefleme özellikleriyle reklamlarınızı mümkün olduğunca ilgili kişilere gösterilebilmektedir.

Instagram: Instagram ise 1 milyar kullanıcı sayısı ile dünyada en çok kullanılan toplumsal medya ağları sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Aynı facebook’taki benzer biçimde instagram’da da yaş, konum, cinsiyet, ilgi alanı, cihaz kullanımı benzer biçimde hedefleme yaparak ilgili kişilere reklamlarınızı göstermek isteyebilirsiniz.

YouTube: Youtube’da facebook’un ardından 2 milyar kullanıcı ile en fazlaca kullanılan ikinci sosyal medya platformu oldu videolarınızın reklamını yaparak tanıtımlarını sağlayın. Ürün yahut hizmetlerinize gore hedefleme çalışması yaparak ilgili kategori videolarında reklamınızı gösterelim. Dilerseniz yönlenme linkiyle kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Sosyal medya reklam alanları elbet bunlarla sınırlı değil yukarıdakilere ek olarak Twitter’ın ise tüm dünya da 340 milyon kullanıcısı bulunuyor. Whatsaap, Linkedin, Google Plus, Snapchat ve daha fazlası mevcuttur.

Sosyal Medya Pazarlama
Social Media Marketing SMM

Mehmet KILIC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchRussianSpanishTurkish